Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: Domů
Chyba
 • JFTP::login: Unable to login
 • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
 • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
 • Can't create directory: images/remote
 • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
 • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
 • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
 • Change the permission for all the folders to 777

Články

El Chorro

Lezení v El Chorro
El Chorro je legendární španělská lezecká oblast. Přestože už jej zastínily nové španělské sportovní oblasti, stále se vyplatí El Chorro navštívit pro jeho neopakovatelnou atmosféru.

Lezení

 • materiál: vápenec
 • jištění: sportovní (nýty, borháky, slaňovací řetězy)
 • délky cest: 20 - 40 m, vícedélky 160 až 350 m
 • vybavení: 15 expresek, 60m lano (raději 70, 80m), frendy a vklíněnce k dojištění některých vícedélek
 • klasifikace: francouzská 4a - 8b
 • počet cest: 1000 (v průvodci z prosince 2008)

V Chorru nehledejte pohodlné lezení kousek od silnice. Jde spíš o samý konec světa plný dobrodružství, oblast divoké přírody a tajemných existencí, delších nástupů do sektorů uprostřed nádherného údolí a lezení v nedostupném kaňonu. Bláznivost celého místa pak dokonale dotváří vodní přehrady a zbytky industriálních staveb, kanálů, chodníků a mostů.

Přímo nad vesnicí najdete v dlouhém pásu skal (nástup většinou 10 - 45 minut od ubytování po cestě do kopce) lehčí i těžší cesty v kolmé skále i mírně položených plotnách, vícedélkové cesty dlouhé 160 - 250 metrů, 48 metrové 6b či 7a nebo parádní cesty po krápnících v jeskyni Poema de Roca v obtížnostech 7b - 8b.
Další lezecké sektory jsou přímo v kaňonu nad řekou. Většina z nich se nastupuje z železobetonových lávek Caminito del Rey. Případně se do cest slaňuje. I tady je hodně vícedélkového lezení. První kaňon přechází do otevřeného údolí, které končí druhým kaňonem.
Zhruba uprostřed údolí se nachází další velké pásy skal s významnými sektory jako je Makinodromo, sektor plný nádherných soplů a krápníků a dalších těžkých cest.
Jako přístup do kaňonů a údolí by mělo být použito jen lávek Caminito del Rey, ale cesta je pohodlnější a rychlejší přes tunely po kolejích. Podle španělských zákonů je však chůze po železnici zakázaná, riskujete tedy pokutu. My jsme v Chorru byli měsíc a žádnou policejní kontrolu jsme nezažili. Prý se to ale stává, o čemž svědčí třeba název jedné cesty "The policeman stole my walkman" za 6b na šedivých plotnách uprostřed údolí.

Starší místní průvodce z roku 2007 "Escalada en Malaga, El Chorro" od Javier Romero Rubiols obsahuje kromě oblasti El Chorro i vedlejší oblast Desplomilandia. Barevné fotky stěn s nákresy cest jsou doplněny o informace o sektorech, nákresy některých vícedélek.
Novější průvodce je z dílny nakladatelství Rockfax a vyšel v prosinci 2008. El Chorro je také součástí průvodce Andalucía od nakladatelství Desnive, který vyšel v září 2007 (starší vydání) nebo v lednu 2010 (novější vydání).

Kdy sem přijet

Vrcholy lezecké sezóny v El Corru jsou na začátku a konci zimy. V létě se sem jet nevyplatí, kvůli vysokým teplotám a záplavě komárů. Uprostřed zimy převládá slunečné a celkem teplé počasí, ale počítejte s tím, že může i několik dní propršet.

Jaro: Jaro bývá sušší než podzim. Teploty čekejte kolem 20°C. Při zatažené obloze kolem 15°C. Na začátku jara můžou být ještě krápníky v jeskyních hodně mokré. Zvlášť po deštivé zimě.
Léto: Na lezení až příliš vysoké teploty. Průměrná teplota od července do září dosahuje k 30°C. Samozřejmě dokážete najít i místa bez slunka, např. v kaňonu, ale kdo by se honil za stínem. Život v Chorru v létě prý ztrpčují i hordy komárů z místní nádrže.
Podzim
: Je ve znamení příjemných teplot, ale může vás zaskočit množství srážek. Ideálním podzimním časem na návštěvu El Chorra může být konec října a začátek listopadu.
Zima: Počítejte s vrtkavým počasím. Může se stát, že celý týden bude azuro a polezete v triku nebo bude naopak týden lejt, že vám i ze stropu jeskyně začne kapat. Je dobré si předem zjstit aktuální předpověď. Poslední dobou jsou však zimy v El Chorru dost chladné a deštivé. Průměrná teplota pro prosinec a leden je 15°C, deštivých dnů je v průměru 6 a okolo 100 mm srážek.

Aktuální počasí - teplota, vítr, východ západ slunce
Roční přehledy - teploty, srážky

 

Doprava do Chorra

Možností, jak sem dorazit je nespočet. Vlastním autem přijedete nejlépe přes Malagu a odtud na západ po silnici číslo A-357 směr Cartama, Pizzara a po A-343 do Alory odkud už dojedete po místní silničce až do Chorra.
Podobná cesta vás čeká pokud pojedete stopem.
Nejméně zábavnou, ale nejvyužívanější možností je přiletět. Z Čech a okolí se létá přes Madrid do Malagy. Na letišti si můžete buď půjčit auto, vzít taxíka, nebo jet do Chorra vlakem. Ten jezdí přímo z letiště do města, kde můžete přestoupit.
My můžeme jedině doporučit sednout doma na kolo a šlápnout do pedálů :-)

Kde složit hlavu

Hodně lezců do Chorra dorazí se svou dodávkou nebo jiným obytným  vozidlem. Parkovat a bydlet v něm se dá na parkovišti u trati, kde je i pramen vody nebo dole u přehrady za recepcí kempu směrem ke kostelu. Připravte se na to, že jednou za čas může přijet policie a všechny dodávky vyhnat. Stačí ale na pár dní přeparkovat jinam a pak se vrátit.
Na stanování je prostor na terasách kolem kostela. Pokud hledáte skrytější místo, jeden z mála rovných placů je přímo na železničním tunelu nad kostelem. Dost tam ale fouká.
Asi nejpopulárnější je v Chorru bydlet v jeskyních. V těch lepších najdete dřevěné postele, police a podobné vychytávky. Chce to ale mít trochu štěstí, aby některá z nich byla volná. Najdete je nad kostelem směrem k hornímu parkovišti. Další jeskyně jsou nad tratí anebo na svahu nad tunelem do kaňonu. Vše viz mapu.
Pozor, El Chorro je národní park a je zde zakázáno tábořit a rozdělávat oheň. V době naší návštěvy (leden 2009) však s ničím takovým nebyl problém a žádný strážce parku se tu za celý měsíc neobjevil.
V neposlední řadě se můžete ubytovat v kempu, v pokojích nad hospodou Refugio nebo si pronajmout některý privat v okolí.

Doprava po okolí

Vetšina lezeckých sektorů je z Chorra pohodlně dostupná pěšky. Auto se hodí mít, když si budete chtít zajet do oblasti Desplomilandia, která je u jezer severně od Chorra nebo do některé vzdálenější oblasti. Pokud nepřijedete vlastním autem, můžete si ho půjčit přímo na letišti nebo v Malaze.
V El Chorru je vlakové nádraží, kde párkrát za den staví vlak směr Malaga nebo La Roda de Andalucía.
V okolí jsou příjemné terény pro kola.

Nákupy

Přímo v Chorru najdete pár malých krámků se základními potravinami. Počítejte s vyšší cenou. Supermarket Mercadona je v Aloře (viz mapu).
V Chorru je i lezecký krám, kde si můžete dokoupit vybavení, co jste zapomněli doma. Jestli máte zálusk na nějaký ten prváč, majitel obchodu vám rád půjčí vrtačku a prodá levně nýty.
Hospody jsou tu dvě. Jedna přímo v kempu a druhá je Refugio po pravé straně u silnice, když přejedete hráz. Tahle dvě místa jsoou taky samozřejmě centrem veškerého nočního lezeckého života.

Voda

Vydatný pramen pitné vody je u horního parkoviště u trati (viz mapu). Můžete se tu i provizorně pod hadicí vykoupat. Voda teče ze skály a v zimních měsících je teplejší než vzduch.

A když se neleze

Možnosti na relax jsou všude v okolí. Z treků stojí zato vyrazit k horní vodní nádrži, z které teče voda do přečerpávací elektrárny v Chorru.
Klasikou je projít si Caminito del Rey.
Ideální možnosti jsou tu pro horská kola, paragliding nebo rybaření v říčce v kaňonu.

Mapa

{mosmap width='650'|height='400'|showMaptype='1'|kml='http://livepla.net/maps_files/kml/lezecke_oblasti/El_Chorro.kml'}

Upozornění: body na mapě nemusí být úplně přesně zaměřeny.

Fotogalerie

El Chorro
El Chorro El Chorro
Konec světa
Konec světa Konec světa
Stanování
Stanování Stanování
Bivakování
Bivakování Bivakování
Jeskyně
Jeskyně Jeskyně
Lezení v sektor...
Lezení v sektoru nad vesnicí Lezení v sektoru nad vesnicí
Krápníky v sekt...
Krápníky v sektoru Makinodromo Krápníky v sektoru Makinodromo
Lezení v sektor...
Lezení v sektoru Poema de roca nad vesnicí Lezení v sektoru Poema de roca nad vesnicí
Lezení v sektor...
Lezení v sektoru Poema de roca nad vesnicí Lezení v sektoru Poema de roca nad vesnicí
Lezení v sektor...
Lezení v sektoru Makinodromo Lezení v sektoru Makinodromo
Lezení v sektor...
Lezení v sektoru Makinodromo Lezení v sektoru Makinodromo
Lezení v sektor...
Lezení v sektoru Poema de roca nad vesnicí Lezení v sektoru Poema de roca nad vesnicí
Bouldering
Bouldering Bouldering
Bouldry po cest...
Bouldry po cestě do sektoru Makinodromo Bouldry po cestě do sektoru Makinodromo
Slepencové stěn...
Slepencové stěny Slepencové stěny
Pohled na kaňon...
Pohled na kaňony Pohled na kaňony
Přehrada El Cho...
Přehrada El Chorro Přehrada El Chorro
Paragliding v C...
Paragliding v Chorru Paragliding v Chorru
Místní fauna
Místní fauna Místní fauna
Místní flóra
Místní flóra Místní flóra
Kvetoucí mandlo...
Kvetoucí mandloň Kvetoucí mandloň
Pod skalou
Pod skalou Pod skalou
První kaňon
První kaňon První kaňon
Vstup na Camini...
Vstup na Caminito del Rey Vstup na Caminito del Rey
Chodník Caminit...
Chodník Caminito del Rey Chodník Caminito del Rey
Vzdušný nástup
Vzdušný nástup Vzdušný nástup
Caminito del Re...
Caminito del Rey Caminito del Rey
Caminito del Re...
Caminito del Rey Caminito del Rey
Údolí mezi dvěm...
Údolí mezi dvěma kaňony Údolí mezi dvěma kaňony
Údolí mezi dvěm...
Údolí mezi dvěma kaňony Údolí mezi dvěma kaňony
Caminito del Re...
Caminito del Rey Caminito del Rey
Caminito del Re...
Caminito del Rey Caminito del Rey
Caminito del Re...
Caminito del Rey Caminito del Rey
Caminito del Re...
Caminito del Rey Caminito del Rey
Večerní Regugio
Večerní Regugio Večerní Regugio
Večerní Regugio
Večerní Regugio Večerní Regugio
Večerní Regugio
Večerní Regugio Večerní Regugio

Další fotky z El Chorra najdete ve fotogalerii z expedice El Gafla.

Externí odkazy

Další

Blogy, fotky a informace z naší návštěvy El Chorra a expedice El Gafla na kolech do Maroka najdete v sekci Naše cesty - Expedice El Gafla

Nové komentáře

Nahoru