Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůNaše cestyKrátké cesty a trekyVrtochy Eolovy aneb sicilské třináctky
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

Vrtochy Eolovy aneb sicilské třináctky

Sicilie 2013Tropea 7. září – je teplý večer a v přístavišti postává třináct lodníků – johohó! Před nimi se lehce pohupuje dvanáctimístná jachta Roberta I. a ve vzduchu visí otazníky a očekávání. Dalibor vítá posádku na palubě (včetně černého pasažéra Tygra, tomu je ale teprve deset, takže se prý nepočítá) a spojuje účastníky přípitkem, jakým jiným než rumovým. Cílem plavby je hornatý trojúhelník, největší středomořský ostrov, dnes nazývaný Sicílie a samozřejmě návštěva Liparských ostrovů a nějaké to lezení. Blízkost Afriky (ani ne dvě stě kilometrů) je znát, počasí je slunečné až horké, teplota vody příjemná. Ideální dovolená, nemyslíte?

Řecký bůh větrů to ale vidí jinak. Zahráváme si už se druhou sopkou a to se nevyplácí. Při sestupu z Vulcana sesílá Eol varovné znamení v podobě bouřky s tornádem. Koukáme dolů do zátoky, jak si pohrává s naší lodičkou jak se skořápkou, a zejména majitelé slabších žaludků blahořečí tomu, že stojí na pevné zemi. Jak rychle bouře přišla, tak rychle zmizela a my se můžeme zase nalodit, i když ve vlnách, které kapitán tvrdošíjně označuje jako metrové, možná metr a kousek, se to zdá skoro nemožné. Přeskočte z nafukovacího člunu na loď, kterou máte v jednom okamžiku vysoko nad hlavou a ve druhém hned hluboko pod sebou. Vítr se ale uklidňuje a mírní na 25 uzlů, takže můžeme bez obav vyplout směr Ustica. A hlavně není nač čekat, protože další den je pátek třináctého, a to ví všichni námořníci, že v takový den se nevyplouvá. Musíme jet tedy nonstop. Kapitán určuje dvoučlenné vachty, které se budou střídat po dvou hodinách. Ještě není ani tma a zatrolená třináctka si vybírá svou daň, trhá se hlavní plachta. Asi trest za to, že jsme ji chtěli ošidit.

Co naplat? Zapomínáme na Usticu a v nádherném větru motorujeme skoro celý den do Palerma. Aby to čert spral. V přístavu necháváme spravit plachtu a část posádky jde otestovat první skály. Však už bylo načase. Lezení pak věnujeme i další dny a přeplouváme k nejvýchodnějšímu místu naší cesty na Capo San Vito.
Tady je potřeba začít myslet na návrat. Plavba zpět je přímá, podél pobřeží. Na opačném konci trojúhelníku zkoušíme jednu pětidélkovou cestu u místa Tyndaris. Jištění je tu poskrovnu, v obtížnosti do 5c to ale zas tak nevadí. Když vzlínáte nahoru. Když ale při slanění chybí dva metry lana nad štandem, zpotíte se i ve studeném větru. Rozpustilý Eol přidává na příboji a doprava člunem k Robertě je opět dobrodružnější. Mnozí utrží bolestivé šrámy.
Vše ale vyléčí závěrečný večírek na pláži na pobřeží. Oheň, kytara, pohoda. A další ráno – hurá domů!
Sopky, síra, tankery, medúzy, delfíni, velryby,… Bude o čem vyprávět.

Video

V případě, že vám video nejde přehrát, použijte tento link na youtube.

Mapa plavby

Celkem jsme napluli 475 námořních mil (880 km).

{mosmap width='800'|height='500'|maptype='Satellite'|showMaptype='1'|kml='http://livepla.net/maps_files/kml/plachteni/Sicilia-zari2013.kml'}

Fotky

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru