Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůŠárka znovu popluje
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

Šárka znovu popluje

Šárka razítkoTak jsme putovali pěšky, stopovali, osedlali kola, vyzkoušeli etapovou jízdu vlakem, co takhle vzít to zase jednou po moři?
Ptáte se jak? Shodou náhod se k nám dostala nádherná plachetnice. Jirko, díky!

Náš další projekt je tedy jasný - vzkříšení jedné dřevěné krasavice.
Seznamte se. Jmenuje se Šárka. A když vše půjde, jak má, snad opět vypluje!

Na této stránce můžete sledovat dění kolem projektu.

Nakonec se nám to po dvou letech práce opravdu podařilo. Šárka už se houpe na vlnách a těší se na svoji první cestu. Přípravy na ní můžete sledovat na stránce Rock'n'Sail tour.

Mockrát děkujeme všem, kteří nám pomáhali s opravami, ať už přiloženou rukou, dobrou radou, podrženým palcem a povzbudivým slovem nebo jakkoli jinak.

 

První setkání

První setkání s ŠárkouDostali jsme loď. Je to osmimetrová dřevěná plachetnice. Stojí smutně v Přibyslavi na železných kozách. Zdají se jí sny o ladných křivkách vln, šumění větru, klábosení s delfíny. A žízní po slané vodě. Takhle jsme ji potkali my. Bylo to v pátek 16. července. Hned si všimla, že se něco děje a malinko se pousmála na pozdrav. Pozvala nás na palubu a moc se snažila, abychom i přes rez a zaprášená okna zahlédli všechny příběhy. Ty minulé … i ty budoucí. Napínala uši, když nám Franta, u kterého zrovna bydlí, odkrýval její diagnózu a seznamoval nás s postupy léčby a operacemi, které budou ještě nutné k tomu, aby opět mohla volně plout. Nakonec jsme se domluvili. My se pustíme do kurýrování a ona nás za to povede po dalších bláznivých cestách.

Šárka jede

Šárka pozvolna proplouvá pražskou magistrálouDva dny telefonování, mailování, hledání na internetu, objíždění kotvišť, tak vypadá shánění odvozu plachetnice. Pokud je loď na vodě, je to pohoda, chcete-li ji ale po zemi dostat z místa na místo, pěkně se zapotíte.

Léto na houby, na opravy už míň

Kluci na lodi, Creative commons license BY-NC-SATak nám meteorologové naslibovali teplotně nadprůměrný a srážkově podprůměrný srpen. Zatím to ale vypadá tak, že využíváme každé skulinky v dešťových mracích, chystáme naši cyklokolonu a šlapeme 13 km do dvora, kde naše Šárka stojí. Už zase bezpečně na „nohách“.

Záplatovaná

Staré šrouby je třeba odřezat, Creative commons license BY-NC-SAHustá ranní mlha. To už tu asi bude podzim. Do práce se jet ještě nedá, tak je čas na rekapitulaci.
Na kolech jsme našlapali nové desítky kilometrů a jde nám to zase lehčeji. Poslední zpravodajství z centra dění hlásilo hrátky s bruskou a případ dvousložkový tmel.

Pozor čerstvě natřeno!

Daník měříSotva vyschlo lepidlo na záplatách, rychle jsme se pustili do laminování. Daník pomáhal rozměřovat, Matěj asistoval při pokládání textilie a odstřihával neposedná skelná vlákna, která se rozlétala na všechny strany, k naší nemalé zlosti.

Zimní spánek

Kuba zkouší točit vinšnouŠárku jsme uložili k zimnímu spánku. Pod modrou plachtou a teď i duchnou z prachového sněhu se jí bude dobře odpočívat. A co dál než nám počasí znovu začne přát?

Probouzení

Jaro dorazilo i k nám pod kopec! Zlatice sice zatím kvete jen dole u řeky, ale v lese jsme už objevili první podléšky a devětsil a na zahradě vystrkují žluté hlavičky první podběly. Kola budou po dlouhé zimě vyžadovat pořádnou prohlídku, takže protentokrát vyrážíme autobusem a vlakem.

Přítel, který tě neopustí

Asi jsem to četla v některé z mnoha knih o mořích, mořeplavcích a korábech, které posledních pár měsíců pročítám. "Loď má také svou duši, a jsi-li pozorný a pokorný, naučíš se rozumět její řeči a ona tě nikdy nezradí." Tak nějak to bylo.

S bruskou a zubním kartáčkem

Katka zdobí Šárku, vzor by AineiasUžili jsme si tak trochu netradiční Velikonoce. Pár fotek i video vám je přiblíží. Místo kraslic jsme zdobili Šárku.

Rok poté...

Šárka

Bude to zanedlouho rok, co jsme naši old lady posadili na kola a pak s ní uháněli českou krajinou, mezi poli a lesy, po okreskách i dálnici, až jsme ji nakonec postavili zase na nohy, abychom ji ponoukli a přemluvili k návratu na vodu.

Nanečisto

NanečistoPřestože je několik hodin po dešti, nad naší expedicí se zatahují mraky a její start se oddaluje. Ale popořádku...

Co dělá Šárka

Plány
Co se může stát, to se jednou stane. Zní to jako Murphyho zákon. A tak se naše Šárka pořád ještě nehoupe na vlnách, ale nechává se od nás na suchu drbat na břiše. Naše sny o blankytném moři a řeckých ostrovech vonících tymiánem, si musíme ještě nechat zdát jen u kamen za dlouhých zimních večerů. Co se vlastně stalo? To už teď víme. A co bude dál? Na to hledáme a snad i pomalu nacházíme odpovědi.

Další jaro

Sváření
Koukáme na oblohu, na které štěbetají divoké husy. Letí směrem na západ. Vrací se do svých letních hnízdišť nebo si jěště letí udělat výlet někam, kde to neznají? Zkrátka jsou na cestě. I my se na ni těšíme.

Popluje?


Tolik sprostých slov, jako včera večer už jsem dlouho neřekl. A stejně to nepomohlo. Tuba drahého lepidla, kterou jsme ten den koupili se zasekla a byla na vyhození, epoxidová pryskyřice nám mezi tím ztuhla v kelímku, vyměřené a nařezané dřevo najednou nepasovalo, kam by mělo, do toho padla tma.

Šárka znovu popluje

Jezero
Taky jste byli napnutí jak to dopadne?

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru