Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůweBlokAlibabův weBlokProč cestovat s dětmi
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

Proč cestovat s dětmi

Na cestě v pozadí s JeštědemSedím u splavu na Labi. Nedaleko Vrchlabí. Voda hučí a kluci ve stanu právě usnuli. Je půl desáté večer a za sebou máme již 200 kilometrů našeho letního cykloputování. Cesta na kolech, na kterou se kluci už několik týdnů před odjezdem těšili. Dokonce o ní mluvili skoro každý večer a počítali, kolik dní nám ještě zbývá do odjezdu. Dnes před spaním plánovali, kdy už konečně dojedeme k Jonáškovi do Suchého Dolu. Je to jejich malý "skorobrácha", ke kterému nám zbývá ještě asi 70 kilometrů. Moc se těší. A taky na spoustu nových míst a zážitků, které nás čekají už zítra.

Proč, ale vlastně cestovat s dětmi? A k tomu ještě tak "složitě" na kolech? Část lidí, kteří reagovali na naši loňskou jízdu do Itálie byla názoru, že děti jsou na cestování ještě malé a měly by raději léto trávit na chalupě u babičky. My si to rozhodně nemyslíme a naši kluci nejspíš také ne. Vždyť babičku si také užijí. Ale dlouhé putování na kolech má v sobě něco magického. Nádech dobrodružství, které se nezažívá každý den. Volání dálek působí na děti stejně jako na dospělé. Možná jen na některé, to rozhodně nevylučuji, ale my všichni doma jsme už asi takoví.

Daník si užívá polední koupání v rybníceDětské cestování je však v něčem mnohem krásnější než to dospělé. Nepřipouští starosti, které dospělého trápí doma i na cestách a se kterými se dětské hlavičky nezatěžují. A tak pro děti na cestách zůstává jen to krásné. I v bouřce, kdy jsme všichni promočení na kost a našimi hlavami se honí černé myšlenky, kde to zase všechno usušíme a jestli někdo nenastydne, dokáží kluci bezstarostně skotačit v loužích a potůčcích, které se vytvořily na horské cestě. Nekazí si tohle krásné dobrodružství. Možná by mohli na chalupě u babičky hltat Verneovky nebo moderní fantasi knížky, ale proč vlastně, když pravá horská bouře se dá prožít na vlastní kůži?

Za deště při výstupu na Jizeru (1122 m n. m.)Mě osobně se na cestování s dětmi nejvíce líbí, že mohou bezprostředně poznávat rozmanitost světa. Je to nejčistší a nejlepší učení. Koupání to pro ně už nikdy nebude jen rybník za chalupou nebo plavecký bazén, ale také horská bystrina, široká řeka, alpské jezero, moře. Vesnice může být shluk domů nebo dlouhá nudle podél silnice. Každé město je jiné, ale i lidé, které na cestě potkáte. Je tu člověk, který nás bez zaplacení vstupného nepustí jednou vykoupat, když projíždíme kolem jeho placené pláže, ale taky chatař a pravý horal, který se s námi rozdělí o chleba a pomůže nám zprovoznit ucpaný vařič.
Cesta na kolech je opravdovou cestou, kdy "ochutnáváme" nížiny i hory, louky i lesy, města i vesničky. A kluci vidí, že když vyšlapeme tenhleten kopec, že za odměnu zase pofrčíme dlouho dolů. Po každé bouřce nebo dešti přijde zase slunko. Poznávají, jak nezapomenutelně chutná ledová voda z pramene a nebo pumpy na návsi, když jsme před tím museli dlouho jet na slunku a láhve už byly prázdné.
To všechno prožíváme na cestě a naše děti s námi. Cesta nás i je učí nové věci. Dává nám nové a nové zážitky. Díky ní si můžeme sáhnout na dno svých sil i zažít ten nádherný pocit "vítěztví", když se věci daří. Učí nás plánovat i improvizovat, starat se o druhé, o sebe navzájem.
Naše letní putování nám dává možnost být naplno spolu a prožívat velké dobrodružství, ale také hluboké přátelství.

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru