Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůweBlokAlibabův weBlokS rodinou vlakem za 130 Kč přes celou republiku
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

S rodinou vlakem za 130 Kč přes celou republiku

Cesta do Nizkych Tater, kveten 2007Myslíte, že jde přejet celá republika vlakem za 130 Kč? A k tomu ještě s celou rodinou? Pokud si na tyto otázky odpovíte kladně, pravděpodobně znáte jízdenku SoNe+. Jestli ne, rádi vám jí představíme a přidáme i pár železničních historek.

 

Dějství první - neznámá jízdenka

Na jednom menším nádraží. Deset minut stojím u okénka a čekám až si pan výpravčí a zároveň prodavač jízdenek v jedné osobě vyřidí telefonát. Do odjezdu vlaku tedˇ zbývá už jen minuta.
Já: Prosil bych SoNe plus za 130 korun.
Výpravčí: Hm hm.

Následuje asi pětiminutové zoufalé hledání v počítači. Do toho všeho zvoní drážní telefon, protože vlak už se řítí do stanice. Nakonec je příslušná položka nalezena.

Výpravčí s oroseným čelem: To jsem tu ještě nikdy nevydával.

Cekani na dalsi pripojSoNe+, jak už název trochu napovídá, je jízdenka, na kterou můžete cestovat v sobotu nebo neděli (o státních svátcích však ne). Je to jízdenka rodinná a platí maximálně pro 2 dospělé a 3 děti (počítají se pouze ty platící). Není ovšem problém, když si jí koupí a použije pouze jeden člověk.
Se SoNe+ za 130 Kč můžete cestovat pouze osobními vlaky nebo spěšňáky. Verze za 390 Kč vám dává možnost použít i rychlíky (ty, které jsou bez příplatku).
Jízdenka platí jeden den od půlnoci do půlnoci.

Dějství druhé - jízdenka do nikam

Na jednom velkém nádraží u pokladny.
Já: Prosil bych SoNe plus za stotřicet korun.
Pokladní: A kam to bude?
Já v duchu: To je ale záludná otázka.
a nahlas: No, vlastně nikam.

Koukat z okynka nas baviSoNe+ je skutečně jízdenka odnikud nikam. Na lístku bude sice napsaná stanice, kde vám lístek prodali, ale Výchozí i Cílová stanice bude prázdná. A to je krásné kouzlo. Na SoNe+ totiž můžete cestovat celý den, jet kam vás napadne a zase se vracet, přestupovat, kde se vám to hodí, zkrátka jezdit bez omezení, jak jen je libo. Jízdenka dokonce platí do prvního nádraží v každé sousední zemi.

Dějství třetí - pozdě, ale přece

V jednom klasickém, tedy zpožděném, osobáku po dlouhém a klidném stání někde uprostřed polí úrodné Polabské nížiny.
Já: Promiňte, máme zpoždění?
Bodrý průvodčí zavrčí: Jo.
Já: A doženeme to?
Bodrý průvodčí opět zavrčí: Ne.
Já: My totiž máme dál přípoj na osobní vlak a na přestup jsme měli jen sedm minut. Myslíte, že tam na nás počkají?
Bodrý průvodčí už ani moc nevrčí: Tak já tam zavolám.
Já: Děkuju vám mockrát.

Je nas hodne a ve vlaku je srandaKdyž budete cestovat více vlaky na delší vzdálenost, zpoždění se určitě nevyhnete. Je dobré zeptat se průvodčího a dozvíte se, že tam vlaky na sebe čekají. Některé spoje jsou totiž zpožděné pravidelně. Nebo poproste průvodčího, aby na nádraží zavolal. Většinou to není problém. Pak už vás jen čeká mohutný úprk mezi nástupišti.
Nezoufejte ani v situaci, kdy další přípoj nenávratně ujede a je tak ohrožena celá vaše další cesta. Právě tedˇ totiž se SoNe+ za 130 Kč můžete naskočit do rychlíku. Nejprve však směle zajděte na nádraží do Dopravní kanceláře. Vysvětlete jim, co se stalo, zpoždění přece není vaše vina a dostanete papír s razítkem. Bude na něm něco v tom smyslu, že můžete použít rychlík, přestože váš lístek na něj neplatí.

Pár tipů nakonec

Ikdyz prsi, nam to nevadiInformace o SoNe+ najdete na stránkách Českých drah a to včetně mapy, na které jsou první nádraží sousedních zemí, do kterých jízdenka platí.
Spojení je nejlepší hledat na internetu www.idos.cz . Aby Idos hledal pouze osobní a spěšné vlaky, použijte tlačítko Více, které je vpravo pod formulářem. Otevře se vám nabídka, v které je možné vybrat pouze tyto typy vlaků.

A ještě odpovědˇ na úvodní otázku

Nastupte s jízdenkou SoNe+ za 130 Kč v Aši ve 4:52 do vlaku a ve 21:02 budete v Mostech u Jablunkova u slovenské hranice v Beskydech. To celé devíti vlakama po 16 hodinách a 10 minutách jízdy. Za 130 Kč ujedete s celou rodinou 671 kilometrů. Zákaznické jízdné pro jednoho člověka by stálo 489 Kč. To samé můžete absolvovat se SoNe+ za 390 Kč čtyřmi vlaky včetně rychlíků za 12 hodin.

Tak atˇ vám pražce drncají.

Komentáře   

 
Tomáš Kopačka
0 # SONE+ - nejlepší jízdenkaTomáš Kopačka 2010-07-13 10:38
SONE+ je fakt hodně dobrá jízdenka. Je mi 13 a baví mě jezdit vlakem a tahle jízdenka mi dává neuvěřitelné možnosti. Kdybych si měl kupovat normální jízdenky, tak s tím co si šetřím bych asi nevyšel. Ale 150Kč není zas až tak moc veliký problém, ona se totiž nějaká ta zbylá dvacka z toho co mám na svačinu do školy vždycky najde. A když není člověk hloupý, jako někteří, které znám ze třídy, co si za to chodí kupovat cigarety (fujtajxl) tak jde poznat celá republika. A někdy, když mi rodiče ještě přidají, tak si koupím tu za 450,-Kč, a to se to potom jezdí. Taky mám výhodu, že jsem z Karviné (Ostrava) a babičku mám ve Strážkách (Ústí nad Labem). Takže například teď v sobotu jedu vyzkoušet jízdu osobákem z Karviné až do Ústí. To bude sranda. Jenom doufám že mi tuhle jízdenku nezruší :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ali
0 # Konec levného cestováníAli 2010-12-12 10:38
Dnešním dnem změnily České dráhy jízdní řád i některé ceny. SoNePluska od teď stojí 55O,- Kč pro celou republiku nebo kolem 250,- Kč za verzi platící v jednotlivém kraji. Jediné plus je, že platnost se rozšířila i na svátky.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...
Rozvzpomínání
02 srp 2015 21:03 - Katka

Když přijdete o auto i o stan, otevřou se vám nové možnosti. Byly tady pořád, jen jsme na [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru