Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůweBlokAlibabův weBlokCo je psáno, to je
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

Co je psáno, to je

PrusíkNikdy není na škodu naučit se něco nového. I kdyby to nebylo k užitku, alespoň se procvičí mozek nebo i prsty. A tak přestože si člověk při skalním lezení vystačí s pár uzlama, vytahuji z regálu městské knihovny příručku Uzly a lana pro horolezce. Šup s ní do batohu a vyšlapat k nám na kopec. Konečně se naučím motýlka.

Proč ale psát o tom, jak jsem si půjčil knížku? Protože člověk je zvyklý věřit tomu, co mu učebnice předkládají. Tak nás to učili ve škole. Co je psáno, to je dáno. Jen se to žáčku pěkně nauč. A nebo je lepší být ostražitý? O věcech přemýšlet, mít vlastní názor, nesouhlasit. Nevzít věc jako hotovou, jako bernou minci. V našem případě to jednomu může zachranit i život. Ale dost omáčky, teď už k věci.

Inkriminovaná tiskovina: Uzly a lana pro horolezce, Duane Raleigh, nakladatelství Fragment 2009

Super knížka plná hodnotných informací a návodů jak uvázat spoustu užitečných uzlů. Autor není žádné béčko, ale dlouholetý lezec, napsal několik dalších knih o lezení a je redaktorem časopisu Climbing.

Chyba se ale vloudí i mistru tesaři. Takže pozor, číhá na straně 52.

Použití prusíku jako bezpečnostního uzlu při slaňování

Tahle technika se nejvíce používá v horách. Slaňujete na pomůcce, kterou je nutné jednou rukou držet a brzdit. Většinou to bývá slaňovací osma, kyblík nebo poloviční lodní uzel. Co když ale vzduchem prosviští šutr (to se v horách celkem často stává). Křísne vás do přilby (tu jistě máte na hlavě, když lezete v horách). Vy na chvíli ztratíte vědomí, brzdící rukou pustíte lano a pak se už jen nekontrolovaně zřítíte dolů.
Brrrrr. Ošklivá představa.
Takže jinak. Na lano si založíte slaňovací pomůcku a ještě uvážete prusík (uzel, který se na laně umí sám zadrhnout). Ten vás podrží, když vaše brzdící ruka selže. Jenže kam s ním a jak? O tom se vždy vedly debaty a různých řešení bylo habaděj. Některá lepší, některá horší. A co na to naše strana 52?

VŠECHNO ŠPATNĚ!

ilustrace z knihy

Stačí jen trocha fantazie anebo rovnou vyzkoušet co by se stalo.
A to se Katka při focení ještě opírala rukou o zem. Jinak by visela úplně hlavou dolů.

Hlavou dolů

Autor ještě v textu píše: "Pokud použijete prusík jako bezpečnostní uzel při slaňování, dbejte na to, aby smyčka, kterou je na laně uvázán, byla dostatečně krátká a ve vašem dosahu. Bohužel už došlo k úmrtí lezce, kterému prusík při slaňování vyklouzl z ruky, zasekl se až příliš vysoko nad ním a lezci se k němu nepodařilo dostat."

Zcela zbytečné varování, ať uděláte prusík jakkoli dlouhý, skončíte vždy otočeni hlavou dolů.

NE! Raději to udělejte celé SPRÁVNĚ!

Takhle je to správně

Slaňovací pomůcku necvakněte do oka sedáku, ale prodlužte její vzdálenost pomocí smyčky tak, abyste ji měli cca ve výšce hrudní kosti. Pozor, aby vám do ní nelezly vousy a vlasy. Někdo používá přímo "odsedávačku", na které má uvázaný dělící uzel. Prusík uvažte na "dolním" laně, tedy pod slaňovací pomůckou a navažte ho přímo do předního oka sedáku tak, aby byl co nejkratší. Necvakejte ho pomocí karabiny, to by ho zbytečně prodloužilo a mohl by vám vjet do slaňovací pomůcky.

V pohodě

Víc informací najdete třeba na stránkách Horolezecká metodika.

A nakonec

UPOZORNĚNÍ: Horolezectví a podobné aktivity jsou životu nebezpečné. Autor nenese žádnou zodpovědnost za počínání čtenářů. Přeci jen co je psáno, nemusí být dáno.

Komentáře   

 
honza
0 # Jiný názorhonza 2014-10-10 20:39
Ahoj,
to je pěkná demagogie - podle mne se na té straně žádné nebezpečí neschovává - obrázek neříká ,,nevaž prusíka nad slaňovací pomůcku", ale ,,nevaž prusíka za nohavičku", což by mne v životě nenapadlo, ale potkal jsem lidi, kteří dobírali osmou z nohavičky sedáku..., takže upozornění na nepoužívání nohavičky jako nosného oka je určitě na místě. Nevím, jestli si zkoušel slaňovat z prusíkm uvázaným nad pomůckou (to na tvé fotce není, je tam jen ta nohavička), ale já tak slaňuji a nijak mne to nepřevrací. Navíc do méně zajištěných skal lezu vždy s prsákem, což by měla být povinnost, pokud se neleze na překližce nebo na vyborhákovanejc h sportovkách, pak už tě to vůbec nemůže přetočit, stejně tak s prusíkem na překližce taky asi nikdo neslaňuje - nepředpokládá sem že by tě nějaký kámen omráčil.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
honza
0 # Jiný názor pokračováníhonza 2014-10-10 20:40
Vázání prusíku nad slaňovací pomůcku silně doporučuji, opak naopak silně zavrhuji - za prvé se může prusík do pomůcky zamotat, což se při použití nad pomůckou NIKDY nestane, ať to uvážš jak chceš dlouhý. Druhý důvod je, že když si uvážeš prusíka pod a opravdu omdlíš, visí tvůj život na vlásku - tedy na zpravidla cca 6mm tlusté šňůrce, kterou je prusík zpravidla tvořen, zauzlovanou - OK, ale i uzel se může povolit, když je však prusík nad pomůckou, pomůcka (osma, kyblík) sebere svou brzdnou silou velkou část tvé váhy a prusík už je pak zatížen jen málo. Stejně tak když jedeš dolů a posunuješ prusík po laně, jde mnohem volněji, když je uvázaný nad pomůckou než když je pod a také se pak lépe uvolňuje, když si do něj odsedeš či omdlíš.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
honza
0 # Jiný názor pokračování 2honza 2014-10-10 20:40
Samozřejmě je základ si nastavit délku prusíku tak, abys na něj dosáhl, já používám krátký, který si v případě potřeby prodloužím dvěma proti sobě preskama nebo když mám po ruce plochou smyčku délky cca odsedky, udělám prusíka z ní (je třeba si zkusit, kolik otoček) a je to pak dlouhé akorát a jen to cvaknu do karabiny. Honza
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
honza
0 # Odp.: Co je psáno, to jehonza 2014-10-11 23:32
tak se omlouvám, ale asi je to obráceně - dle horolezecké metodiky - lépe se zatížení rozloží, když je prusík pod slaňovací pomůckou, le o přetáení opravdu v tu chvíli nejde, to platí pouze při zapnutí do nohavičky
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru