Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůweBlokAlibabův weBlokSluneční web
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

Sluneční web

Večerní osvětlení našeho domečkuPozitivní energie

Moc dobře si pamatuji na tu chvíli, když jsem poprvé sedl k notebooku, napojenému na fotovoltaické panely. Energie slunečních paprsků se na křemíkových destičkách proměnila v elektrický náboj. Rozsvítila display našeho počítače. Část téhle pozitivní energie přeskočila i na mě. Ta tam byla závislost na té kouřící obludě kousek od Mělníka, na kterou vidíme i z domu. Sloupy elektrického vedení všude po krajině by klidně mohly zmizet. Slunko vybarvilo celý svět do duhových barev a vlilo novou energii i do nás.

Fotovoltaika na Šumavě, NěmeckoEnergie pro každého

To, že by každý dům mohl být nezávislý na dodávkách elektrické energie není žádná utopie. Stačí pokrýt jižní část střechy fotovoltaikou a v kombinaci se šetrnými spotřebiči dostanete i v našich zeměpisných šířkách dost energie pro pokrytí vlastní spotřeby. Počáteční finanční investice se sice může zdát velká, ale do budoucna se vyplatí. Navíc není potřeba být od začátku plně nezávislý. Můžete začít s jedním dvěma panely a svoji elektrárnu postupně rozšiřovat.

Další odkazy

Komentáře   

 
Kuba Turek
0 # Nezávislost něco stojíKuba Turek 2011-01-07 16:32
No Aleši, nezávislost na velkých zdrojích je pěkná věc, ale s ochranou přírody nemá nic společného. Spíš naopak. Výroba fotovoltaického panelu a jeho likvidace je energeticky (také materiálově a finančně) náročnější než to, co z něj dostaneš během jeho životnosti a daleko více ničí životní prostředí, než při využití energie z velkých zdrojů. (Musel jsem si trochu rýpnout do našeného fotovoltaika, tak doufám, že jsme Tě moc nezchladil ve Tvém našení.)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Ali
+1 # RE: Nezávislost něco stojíAli 2011-01-07 22:22
No Kubo, opravdu nezchladil. To co píšeš totiž není pravda, ale obecně zažitá fáma. Vznikla pravděpodobně kdysi dávno za použití starých čísel a určitě její šíření vehementně podporovali třeba vlastníci uhelných dolů. Paradoxně jeden z nich dnes vlastní největší fotovoltaickou elektrárnu v Čechách. Někdo prostě klidně vyždímá prachy i z toho, co před nedávnem pomlouval.
Takže tedy. Dnešní fotovoltaický panel dokáže vyrobit energii, která byla spotřebována na jeho výrobu, za 2 - 4 roky (závislé na přesném typu a technologii panelu). Metody jeho recyklace či likvidace se stále vyvíjejí, ale to číslo asi nebude vyšší než při výrobě. Jeho životnost je přitom 25 - 30 let. Positivní energie tedy dokáže vyrobit až dost.
Pokud Tě zajímají konkrétnější čísla, tady je závěrečná zpráva studie na tohle téma : livepla.net/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru