Czech English French Spanish Turkish
Jste zde: DomůweBlokKá weBlokSmrti tváří v tvář
Chyba
  • JFTP::login: Unable to login
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • Can't create directory: images/remote
  • JFTP: :mkdir: Špatná odpověď
  • JFTP: :chmod: Špatná odpověď
  • JFTP: :write: Nelze použít pasivní režim
Oznámení
  • Change the permission for all the folders to 777

Smrti tváří v tvář

RegisRáno ležel Regis mezi námi na polštáři jako obyčejně. Vždycky to tak dělal. V noci se vplížil někomu pod peřinu, stočil se do klubíčka a spal. Někdy jste ho ani nepostřehli. Mrňavé černé kotě, co se vejde do hrsti.

Jsou to asi dva dny, co se naučil otvírat sklápěcí dvířka ve velkých dveřích, aby mohl na zahradu. Z každého pokroku jsme měli radost. Rostl a sílil. Byl jiný. A možná i proto si nás rychle získal. Byl jiný. Pletl nohama, neuměl zatáhnout drápky. Někdy se motal jako klaun v manéži. A místo mňoukání mluvil. Zvuky, které někdy vydával připomínaly spíš řeč lidskou než kočičí.
Probudila jsem se, posadila a uložila si černý uzlík na klín. Hladím jeho jemnou srst, ještě je celý rozespalý a jedno oko má zase zalepené. Odkládám ho na peřinu a jdu pro mokrý tampon a ophtalmoseptonex. Levé oko vyčistím, omyju i to druhé a do koutků vmáčknu maličko masti. Regis vypadá pořád ospale, takže se ani nebrání.
Ospalost mu zůstala, i když už jsme všichni po snídani. Vypadá poněkud apaticky. Je vzhůru, ale nemůže chodit. Za chvíli se přidávají křeče. Zorničky má doširoka otevřené a úplně šedivé. Beru ho opět na klín. Ani nezvedne hlavu.
Jednou se mi jiného nemocného kocoura podařilo vyléčit homeopaticky. Široké zornice, křeče, mohla by pomoci belladonna. Rozpouštíme léky ve vodě a pokoušíme se vpravit Regisovi pár kapek do tlamičky. Čelisti má pevně sevřené, po několika pokusech se to ale podaří. A za pár minut bezvládné tělíčko ožívá. Kocourek se pohne, párkrát otočí hlavou a olízne se. Stočí se do klubíčka a usne. Vypadá spokojeně. Pravidelně oddechuje. Hurá.
Po obědě se ale jeho stav zase dramaticky zhorší. Oslovuji kamarádku - léčitelku, aby ho podpořila pomocí reiki. Kočky mají přeci devět životů, snad to Regis nevzdá. Kamarádka ale říká, že to nevypadá dobře, že jeho duše chce odejít. "Jsi připravená, že může zemřít? Udělám, co bude v mých silách, ale nevím. Pošlu mu to přes tebe."
Jsem připravená, že může zemřít? Jak se připravíme na smrt?
Sedím na zemi, chodidla přilepená k podlaze a v rukou mám tu malou křehkou bytost. Mými dlaněmi k ní proudí síla. Síla k žití anebo síla k odchodu? Po pár minutách kočičí tělo ochromí mohutná křeč, od rána určitě nejsilnější, oči se rozšíří a zešednou snad ještě více, od tlamy odkapává pěna. Zdá se, že se brzo rozhodne. Hrudník se ale pravidelně zvedá a najednou se i černý ocásek začne pohybovat ze strany na stranu. Znamení spokojenosti. Pozdrav. A měl jsem vás rád.
Už vím, jak se rohodl. Cítím to. Držím ho v rukou. Teď.
Místo, kam jsme ho na zahradě uložili, označíme velikým žlutým kamenem.

Regis

Komentáře   

 
Anna
0 # Mám černou kočičkuAnna 2013-08-13 18:55
... z útulku. Kdysi dávno patrně učinila opačné rozhodnutí. I když ji to stálo kus ocásku a frakturu pánve. Třeba jsme se měly potkat. Jsem ráda, že jsem ji našla. A ona mě.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Katka
0 # Odp.: Mám černou kočičkuKatka 2013-08-13 19:32
Tak to jste měly obě štěstí. Zbyl nám ještě jeden zrzek. Ze smutku už se otřepal a snaží se nám vše vynahradit. :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Veo
0 # Máme doma dvě kočky,Veo 2013-08-29 20:44
kocoura a jeho malou dcerunku. Občas to jsou pořádné "potvory" - hlavně ta malá :-) ; ale nedovedu si představit, že by jsme o některou z nich, nebo snad dokonce o našeho pejska přišli.

Smutný příběh, i když kdoví, kde je Regis teď...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Nejnovější články

Další malá kapka
23 zář 2015 18:57 - KatkaDalší malá kapka

Kluci připravují balíčky s pastelkami, bloky, omalovánkami a hrami pro děti z Bělé pod Be [ ... ]

číst dále...

Nové komentáře

Nejčtenější články

Nahoru